Strona csir.pl wykorzystuje technologię cookies – krótkie pliki tekstowe będą przechowywane na komputerze internautów odwiedzających naszą stronę internetową.
Funkcja umożliwia zidentyfikowanie powracających użytkowników i pomaga lepiej dopasować prezentowane treści w przeglądarkach internetowych.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Znajdujesz się na: Strona główna / Aktualności
WAKACYJNA SZKÓŁKA SPELEO-WSPINACZKOWA

W dniach 2-15 lipca 2012 zapraszamy na zajęcia Szkółki Speleo - Wspinaczkowej.
Zajęcia odbywać się będą codziennie na ścianie wspinaczkowej Centrum Sportu i Rekreacji w Parku Zielona, zgodnie z poniższym harmonogramem:

2-6 lipca w godzinach 10-16

7-8 lipca (weekend) w godzinach 12-18

9-13 lipca w godzinach 14-20

14-15 lipca (weekend) w godzinach 12-18

Szkółka przeznaczona jest zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, którzy chcieliby rozpocząć swoja przygodę ze wspinaczką i  technikami jaskiniowymi oraz dla tych, którzy chcieliby doskonalić swoje umiejętności.

Zajęcia trwają 6 godzin dziennie i mogą być podzielone na dwugodzinne bloki tematyczne.

Do dyspozycji ćwiczących będzie licencjonowany  instruktor taternictwa jaskiniowego i wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinizmu.

Program szkółki przewiduje do wyboru:

Podstawy wspinaczki sportowej:

wspinaczka na sztucznej ścianie z asekuracją odgórną
nauka asekurowania partnera, obsługa przyrządów asekuracyjnych,
umiejętność wiązania podstawowych węzłów

Podstawy wspinaczki skałkowej na drogach ubezpieczonych:

teoria asekuracji, informacje o sprzęcie wspinaczkowym
przywiązywanie się do partnera
nauka i ćwiczenia asekuracji oddolnej
asekuracja w ścianie (wpinanie ekspresów, pętli)
przewiązywanie przez ring zjazdowy

Podstawy linowych technik jaskiniowych:

informacje o sprzęcie jaskiniowym
wychodzenie po linie z zastosowaniem przyrządów zaciskowych metodą DED  oraz CW
zjazd na linie w przyrządzie zjazdowym z hamulcem
zjazd na linie w przyrządzie zjazdowym z przyrządem asekuracyjnym
przepinanie przyrządów na odcinkach linowych w zjeździe i podchodzeniu na linie
pokonywanie linowych torów przeszkód

W dniu 12 lipca (czwartek) rozegrane zostaną mini zawody w pokonywaniu linowego toru przeszkód o Puchar Speleoklubu Dąbrowa Górnicza, dla uczestników szkółki.

Oczywiście, w trakcie trwania szkółki będzie można przyjść i po prostu powspinać się.
Osoby niepełnoletnie będą mogły wziąć udział w zajęciach na podstawie pisemnego oświadczenia rodziców. Ze względu na fakt, że zajęcia odbywają się na wysokości, uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania wszystkich poleceń instruktora  i podpisują oświadczenie o świadomości podejmowanego ryzyka.

Zachęcamy serdecznie rodziców do wzięcia udziału w ćwiczeniach razem z dziećmi- jest to doskonała okazja do rodzinnego, aktywnego spędzenia wolnego czasu i świetnie motywuje do wysiłku.

Organizacja zajęć:

Ze względu na ograniczenia związane z wielkością obiektu oraz możliwościami kadrowymi (instruktor i pomocnik),przewidujemy jednoczesne ćwiczenie przez maksymalnie 8 osób. W związku z tym, zapraszamy do skorzystania z zapisów na zajęcia. Pozwoli to na utworzenie grup podobnych wiekowo, a także ze względu na preferowany program zajęć.

Osoby, które nie skorzystają z możliwości wcześniejszego zgłoszenia, mogą wziąć udział w zajęciach, jeśli w danym momencie liczba osób ćwiczących nie przekroczy 8 osób.

W przypadku załamania pogody, będzie można skorzystać z wykładów teoretycznych, pokazów filmów i prezentacji z jaskiń i gór świata.

Zachęcamy do korzystania z zadaszonego grilla, znajdującego się na terenie CSiR. Na terenie CSiR można również skorzystać z innych atrakcji, przed lub po zajęciach wspinaczkowych (boiska do siatkówki plazowej, park rolkowy. Można przyjechać rowerem.

Ubiór:

Obuwie wygodne, typu trampki, adidasy o niezbyt grubej podeszwie sandały wykluczone)
Jeśli ktoś posiada buty wspinaczkowe, to oczywiście są najlepsze do wspinaczki, ale do ćwiczeń linowych się nie nadają.
Strój w zależności od pogody, najlepsze spodenki typu kolarki i koszulka (do wspinaczki może być nawet na ramiączkach, ale do ćwiczeń linowych z zakrytymi ramionami, może być krótki rękaw). W czasie upału wskazana czapka z daszkiem. Długie paznokcie mogą się zniszczyć. Do ćwiczeń linowych wygodnie będzie mieć rękawiczki bez palców (np. rowerowe)

Posiadamy mały rozmiar butów wspinaczkowych, które możemy użyczyć dzieciom, prosimy jednak o zabranie czystych, zmiennych skarpetek (ze względów higienicznych)

Szkółka organizowana jest przez Speleoklub we współpracy z Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej oraz z Zespołem Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej i jest współfinansowana z budżetu Gminy Dąbrowa Górnicza29 czerwca 2012
01 września 2017

ROLKI NOCĄ

ROLKI NOCĄ Wyjątkowy, nocny przejazd rolkarzy trasą wokół jeziora Pogoria III już 1 września 2017 r.

czytaj więcej
03 września 2017

POGORIA OPEN WATER

Zawody pływackie odbędą się dnia 3 września 2017 r. na jeziorze Pogorii III. Start i meta zawodów – plaża miejska (ul. Malinowe Górki).

czytaj więcej

Kalendarz imprez
» ROLKI NOCĄ 01/09/17» POGORIA OPEN WATER 03/09/17» Pogoria Duathlon Dąbrowa... 09/09/17
zobacz kalendarz imprez

Centrum Sportu i Rekreacji - 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. M. Konopnickiej 29, tel./fax 32 261-20-10, e-mail: csir@csir.pl, sport@csir.pl