Strona csir.pl wykorzystuje technologię cookies – krótkie pliki tekstowe będą przechowywane na komputerze internautów odwiedzających naszą stronę internetową.
Funkcja umożliwia zidentyfikowanie powracających użytkowników i pomaga lepiej dopasować prezentowane treści w przeglądarkach internetowych.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Znajdujesz się na: Strona główna / Aktualności
ANI CHMURKI NAD II CROSSEM CZWÓRKI

I stało się, co miało się stać, bowiem zgodnie z formułowanymi przed tygodniem prognozami miniona niedziela jaśniała blaskiem październikowego słońca, przyciągając w rejon Centrum Sportów Letnich i Wodnych „Pogoria” w Dąbrowie Górniczej wielu mieszkańców regionu.

Od wczesnych godzin porannych członkowie Stowarzyszenia Pogoria Biega żwawo uwijali się na terenie ośrodka CSiR, wskutek czego w niespełna godzinę wyrosło tam miasteczko biegowe z biurem zawodów, zapleczem dla zawodników, nadmuchiwaną bramą startu i mety, podium, balonami i banerami reklamowymi sponsorów, oraz stanowiskiem komentatorskim, a przestronny parking z minuty na minutę zapełniał się samochodami dowożącymi kolejnych uczestników II Crossu Czwórki głodnych sportowej rywalizacji.

Równo z otwarciem biura zawodów została uruchomiona procedura weryfikacji oraz wydawania numerów startowych pierwszym zawodnikom, i o ile początkowo czynności te przebiegały nad wyraz płynnie, o tyle w końcowej fazie boom frekwencyjny, skumulowaną falą nowo rejestrujących się uczestników wyraźnie przyhamował przepustowość, i choć dziewczyny w biurze dwoiły się i troiły, przymusił organizatorów do poczynienia w harmonogramie imprezy małej korekty czasowej.

Wszystkich aktorów oraz twórców celebrowanego święta sportowego swoją obecnością zaszczycił Prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza, który doceniając społecznikowskie zaangażowanie animatorów i krzewicieli kultury fizycznej, od wielu lat własną osobą oraz urzędem wspiera działalność stowarzyszenia, i jeśli tylko pozwalają mu na to obowiązki służbowe, chętnie uczestniczy w organizowanych zawodach sportowych, nierzadko w roli zawodnika.

Gościem honorowym II Crossu Czwórki był Krzysztof Wielicki, zasłużony polski himalaista  piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Rosnący prestiż naszych imprez skłonił do stawienia się na linii startu wielu wytrawnych zawodników o uznanym dorobku sportowym, pretendujących lub już ulokowanych w ścisłej krajowej czołówce.

Zaproszenie na bieg przyjął również gen. dyw. Roman Polko, były Dowódca Wojskowej Formacji Specjalnej GROM, który w środowisku biegaczy jest powszechnie znanym maratończykiem, reprezentującym Wojskowy Klub Biegacza META Lubliniec.

Tuż po ostatecznym zamknięciu listy uczestników przedstartową rozgrzewkę zainicjowały instruktorki Fitness Klubu SALSA, wprowadzając mięśnie i serca prawie trzystuosobowej kolumny w odpowiedni rytm, chociaż należałoby domniemywać, że męskim sercom ten spektakularny pokaz sprawności podkręcił tętno o kilka jednostek mocniej.

Jeszcze prezydenckie życzenia sukcesu sportowego i pulsujący wolą walki potok biegaczy przepłynął pod rozstawioną na linii bramą z napisem START, by nie tylko zmierzyć się z własną słabością i piętnastokilometrową trasą usianą terenowymi przeszkodami, ale by po częstokroć grzęznąc w podmokłym piachu, wyjść z tej walki zwycięsko.

W chwilę po biegaczach na spotkanie z przygodą wyruszyli zawodnicy konkurencji nordic-walking, dla których organizatorzy przygotowali znacznie przyjaźniejszą, siedmiokilometrową pętlę.

Gdy dorośli zawodnicy zniknęli już z pola widzenia licznie przybyłych nad Pogorię kibiców, ich uwaga zogniskowała się na przejmującym sportową arenę VIII Biegu Przedszkolaka, w którym najmłodsi sportowcy ścigali się na krótkim odcinku plaży poniżej molo.

Zacięcie oraz emocje uwalniane w ferworze sportowej walki na pobliskiej plaży, pod względem widowiskowości w niczym nie ustępowały zmaganiom dorosłych biegaczy, a nawet zaryzykowałbym tezę, że niejednokrotnie swoim autentyzmem i spontanicznością, wywarły nieporównywalnie większe wrażenie na widzach szczelnie oblegających barierki rozstawione wzdłuż plaży.

To był niewyreżyserowany spektakl wzlotów i upadków, niekłamanej woli walki i uczucia bezsilności, wreszcie najprawdziwszych łez i nieskrywanych eksplozji radości. Każde dziecko z grona ponad 120 przedszkolaków uczestniczących w zawodach, otrzymało na mecie pamiątkowy medal oraz nagrody ufundowane przez sponsorów.

Czas oczekiwania na pierwszych zawodników z pewnością nikomu się nie dłużył, bowiem swoim przepięknym śpiewem wzbudzała zachwyt wśród słuchaczy młodziutka adeptka sztuki wokalnej, Kasia Jankowiak, doskonaląca swój niekwestionowany talent muzyczny w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej pod okiem, a właściwie uchem Darka Szwedy, i jest wysoce prawdopodobnym, że ta dziewczyna w nieodległym czasie okaże się kolejnym diamentem polskiej piosenki, który swoje pierwsze szlify wyniósł z tej właśnie placówki.

Minęło niewiele ponad 41 minut, gdy na mecie finiszował zwycięzca konkurencji nordic-walking, Bogdan Cyrus ze Strzebinia, reprezentujący barwy klubu LKS VICTORIA Strzebiń, wyprzedzając o półtorej minuty Leszka Mielcarka z Bytomia, oraz o ponad cztery minuty Grzegorza Nowaka z Czeladzi, startującego w barwach TKKF SATURN Czeladź.

Natomiast zwyciężczynią konkurencji nordic-walking w kategorii kobiet została Wioletta Mól, również mieszkanka Czeladzi, która siedmiokilometrową trasę pokonała w czasie 51 minut i 14 sekund, o 14 sekund wyprzedzając drugą na mecie, Martę Fijałkowską z Dąbrowy Górniczej, oraz o 25 sekund zdobywczynię trzeciego miejsca, Annę Migas z Gliwic, reprezentującą barwy klubu AEROMED CKU Gliwice.

Niewiele później mogliśmy już obserwować na mecie wspaniały finisz zwycięzcy konkurencji biegowej, Łukasza Grajcara z Konopisk, startującego w barwach CKS Budowlani Częstochowa, który trudną, piętnastokilometrową trasę pokonał w czasie 54 minuty i 43 sekundy, wyprzedzając o pół minuty Piotra Magierę z Myszkowa oraz o niecałe dwie minuty Andrzeja Nowaka z Sosnowca.

Natomiast najszybszą biegaczką pośród pań z rezultatem 1:15:35, okazała się Tamara Koczur z Myszkowa, reprezentująca barwy klubu Ambitni Amatorzy, która wyprzedziła o ponad 5 minut drugą na mecie, Agnieszkę Wieloch z Myszkowa, oraz o ponad 6 minut Beatę Boruszewską z Bytomia.

Utrudzonych II Crossem Czwórki zawodników przejmowały fachowe dłonie wielokrotnej medalistki Mistrzostw Polski w pchnięciu kulą, a obecnie wykwalifikowanej fizjoterapeutki współpracującej z Kadrą Narodową Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Agnieszki Bronisz, które z wielką wprawą przywracały sprawność przeciążonym mięśniom. Komu zaś bardziej od bólu mięśni dokuczał głód, nie czekając na masaż od razu udawał się na posiłek regeneracyjny.

Po wyłonieniu zwycięzców wszystkich kategorii wiekowych, a także najlepszego dąbrowianina oraz dąbrowianki w obu konkurencjach, jak również najstarszego uczestnika i najstarszej uczestniczki konkurencji nordic-walking, Prezes Stowarzyszenia Pogoria Biega, Jarosław Kwieciak, w towarzystwie gościa honorowego zawodów, Krzysztofa Wielickiego, zainicjował ceremonię dekoracji, wręczając zwycięzcom poszczególnych klasyfikacji okazałe puchary i nagrody rzeczowe, po której przystąpiono do losowania nagród ufundowanych przez sponsorów.

Dziękując wszystkim uczestnikom II Crossu Czwórki za liczne oznaki zaufania, których wyrazem jest coraz wyższa frekwencja na naszych biegach, a także wszystkim osobom przyczyniającym się do tego sukcesu organizacyjnego, których z osobna nie sposób tutaj wymienić, dziękując naszym partnerom i sponsorom, wolontariuszom, służbom medycznym i porządkowym, wreszcie zawodnikom za sportową postawę, a kibicom za gorący doping, jednocześnie pragniemy przeprosić za dostrzeżone niedociągnięcia, bo jednak nie jesteśmy doskonali i zdajemy sobie sprawę, że niektóre elementy tej organizacyjnej układanki można jeszcze usprawnić, dlatego będziemy niezmiernie wdzięczni za konstruktywną krytykę, która jeszcze mocniej zdopinguje nas do dalszych, bardziej operatywnych działań na rzecz coraz liczniejszego środowiska ludzi aktywnych.

Pełną listę wyników można pobrać z pliku PDF na dole strony.
 

(Jan Pinkosz)21 października 2013
ŁATWO NIE BYŁO CZYLI II CROSS CZWÓRKI
Copyright © by photo: Olgierd Górny / CSiR
Copyright © by photo: Olgierd Górny / CSiR
Copyright © by photo: Olgierd Górny / CSiR
Copyright © by photo: Olgierd Górny / CSiR
Copyright © by photo: Olgierd Górny / CSiR
Copyright © by photo: Olgierd Górny / CSiR

zobacz całą galerię

BIEGAJĄCE PRZEDSZKOLAKI
Copyright © by photo: Olgierd Górny / CSiR
Copyright © by photo: Olgierd Górny / CSiR
Copyright © by photo: Olgierd Górny / CSiR
Copyright © by photo: Olgierd Górny / CSiR
Copyright © by photo: Olgierd Górny / CSiR
Copyright © by photo: Olgierd Górny / CSiR

zobacz całą galerię

01 września 2017

ROLKI NOCĄ

ROLKI NOCĄ Wyjątkowy, nocny przejazd rolkarzy trasą wokół jeziora Pogoria III już 1 września 2017 r.

czytaj więcej
03 września 2017

POGORIA OPEN WATER

Zawody pływackie odbędą się dnia 3 września 2017 r. na jeziorze Pogorii III. Start i meta zawodów – plaża miejska (ul. Malinowe Górki).

czytaj więcej

Kalendarz imprez
» ROLKI NOCĄ 01/09/17» POGORIA OPEN WATER 03/09/17» Pogoria Duathlon Dąbrowa... 09/09/17
zobacz kalendarz imprez

Centrum Sportu i Rekreacji - 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. M. Konopnickiej 29, tel./fax 32 261-20-10, e-mail: csir@csir.pl, sport@csir.pl