Strona csir.pl wykorzystuje technologię cookies – krótkie pliki tekstowe będą przechowywane na komputerze internautów odwiedzających naszą stronę internetową.
Funkcja umożliwia zidentyfikowanie powracających użytkowników i pomaga lepiej dopasować prezentowane treści w przeglądarkach internetowych.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Znajdujesz się na: Strona główna / Aktualności
WYSTARCZYŁO JEDNO KLIKNIĘCIE

Wystarczyło jedno „kliknięcie” i szerokie pasmo darmowego Internetu popłynęło do 24 hot-sportów zlokalizowanych w różnych częściach Dąbrowy, które powstały w ramach projektu „Rozwoju społeczeństwa informacyjnego” w mieście.

- Nowoczesne technologie stawiają przed nami nowe możliwości ale i nowe wyzwania, którym musimy sprostać. Korzystanie z Internetu stało się dziś tak naturalne, że powoli przestajemy potrafić funkcjonować bez dostępu do sieci, która w Dąbrowie dzisiaj stała się jeszcze bardziej dostępna – mówił podczas uruchomienia darmowych punktów dostępu prezydent Dąbrowy Zbigniew Podraza.

Z bezpłatnego połączenia z interentem będzie można skorzystać m.in. w budynkach miejskich instytucji, a także na Placu Wolności w Centrum, Placu Bema w Gołonogu, w Parku Hallera, na ul. 3-go Maja, deptakach na Mydlicach Północnych i Południowych, na Broadwayu, na osiedlach Kasprzaka, Adamieckiego, Łęknice, Młodych Hutników. Dostęp do sieci będzie również w okolicy targowiska, na plaży nad Pogorią III, w Strzemieszycach i Antoniowie.

Aby uzyskać dostęp do sieci należy włączyć Wi-Fi w swoim urządzeniu (telefon, tablet, komputer), uruchomić przeglądarkę internetową i założyć konto użytkownika, które już na stałe otworzy dostęp do internetu w każdym hot spocie na terenie miasta. Potem potwierdzić swoje dane, przesłać do operatora otrzymany SMSem kod. Przy kolejnym logowaniu do systemu podaje się już tylko swoje zdefiniowane hasło. Nazwa sieci, którą należy wybrać to „Dębowy Świat”.

Tak, jak w całej Polsce, także w Dąbrowie Górniczej, Urząd Komunikacji Elektronicznej, chroniąc interesy operatorów komercyjnych, wprowadza ograniczenia dla bezpłatnych punktów dostępu. Dlatego transfer wyniesie w nich 512 kb/s, a sesja będzie automatycznie zrywana co 45 minut na 15 minut. Podczas tej 15 minutowej przerwy nie zostaniemy jednak całkowicie „odcięci od Internetu”. W tym czasie bez żadnych ograniczeń będzie można przeglądać oficjalną stronę miasta www.dabrowa-gornicza.pl, stronę Dębowego Maj Festiwalu: www.debowymaj.pl czy Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego www.twojadabrowa.pl

Uruchomione dzisiaj hot spoty są tylko częścią ogromnego projektu w ramach którego na terenie całego miasta ułożona została sieć światłowodowa o długości 53 km, która połączyła wszystkie miejskie instytucje oraz 63 placówki oświatowe.

- Sieć, która powstała stworzyła swojego rodzaju cyfrowy szkielet, który wszystkim podłączonym jednostkom udostępnia bezpieczny dostęp do szybkiego Internetu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy np. centralnie zabezpieczyć Internet dostarczany szkołom w taki sposób, aby niedostępne były treści zawierające przemoc czy przeznaczone dla osób pełnoletnich.  To również możliwość centralnej ochrony antywirusowej czy jednoczesny i bardzo szybki przesył danych. – mówi Michał Rabka, naczelnik Wydziału Informatyki i koordynator całego projektu.

Sam system stwarza też wiele innych, bardziej zaawansowanych możliwości, które w przyszłości mogę bezpośrednio wpływać na funkcjonowanie całego miasta. Stworzona sieć może ułatwić rozwój systemu monitoringu miejskiego czy realizację wizji „inteligentnego miasta”, gdzie przy wykorzystaniu możliwości sieci pracują systemy monitorowania i sterowania organizmem miejskim, np. systemy sterowania ruchem miejskim, zdalne monitorowanie poziomu wód, czy nawet przy współpracy ze Strażą Pożarną monitorowanie wilgotności ściółki leśnej.

A o tym, że sieć ma potencjał najlepiej świadczy technologia użyta do jej budowy.

- Jest to sieć nowej generacji, która w zasadzie nie posiada żadnych ograniczeń i pozwoli zabezpieczyć potrzeby telekomunikacyjne mieszkańców Dąbrowy przez najbliższe 30 lat. Aby pokazać to, choć trochę obrazowo, proszę sobie wyobrazić, że kanalizacja budowana pod sieć może pomieścić do 1600 włókien światłowodowych, a na dzień dzisiejszy tylko 100 włókien jest w stanie „przepuścić” wszystkie rozmowy telefoniczne, które obecnie odbywają się na całym świecie. To pokazuje innowacyjność tego projektu oraz szanse, jakie stwarza on przed Dąbrową i jej mieszkańcami. – podsumowuje naczelnik Rabka.

Dzisiejsze uruchomienie hot spotów, mimo tego że na razie ma charakter testowy, jest w pełni przepustowe. W przypadku gdyby jednak pojawiły się jakieś ewentualne problemy czy uwagi prosimy o ich mailowe zgłaszanie na adres: mjanoska@dabrowa-gornicza.pl

Wartość całego projektu „Rozwoju społeczeństwa informacyjnego” wynosi niemal 23 mln zł. Unijne dofinansowanie opiewa na ponad 14 mln zł.01 maja 2014
11 listopada 2017

RODZINNY BIEG NIEPODLEGŁOŚCI

Już 11 listopada 2017 r. , promując aktywny tryb życia i wychodząc naprzeciw historii, zapraszamy na obchody Święta Niepodległości w naszym mieście.

czytaj więcej

Kalendarz imprez
» RODZINNY BIEG NIEPODLEGŁOŚCI 11/11/17
zobacz kalendarz imprez

Centrum Sportu i Rekreacji - 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. M. Konopnickiej 29, tel./fax 32 261-20-10, e-mail: csir@csir.pl, sport@csir.pl